Hypotéka jako klíč k vlastnímu bydlení
Hypotéka je pro řadu lidí jedinou možností, jak si postavit, případně koupit vlastní nemovitost. Sepsali jsme pro vás tedy pár otázek, které vás jistě v souvislosti se sjednáním hypotéky budou zajímat. Tady jsou!
Jaký je rozdíl mezi americkou a klasickou hypotékou?
I když v obou případech se jedná o hypotéky, jejich podmínky se diametrálně odlišují. Je tedy důležité vybrat tu, která vašim plánům a potřebám bude vyhovovat co nejvíce. Zatímco běžná hypotéka nabízí výhodnou úrokovou sazbou, její využití je striktně vyhrazeno na stavbu/koupi/rekonstrukci nemovitosti. Díky těmto podmínkách vám však banka nabídne jeden z nejvýhodnějších úroků. Oproti tomu americká hypotéka je o poznání benevolentnější a peníze z ní můžete čerpat najednou a hlavně na co chcete – bydlení, cestování nebo třeba studium v zahraničí. Tato benevolentnost je však mnohdy vykoupena vyšší úrokovou sazbou.
Krom bank s podobnými nabídky přichází i nebankovní společnosti. Americká hypotéka bez registru tak mnohdy představuje poslední naději žadatelů, kteří v bance díky své finanční minulosti neuspěli.
Jak dlouho trvá samotné schválení hypotéky?
Celý proces schvalování se banku od banky liší, obecně je však potřeba počítat s dobou okolo jednoho měsíce. Je ale také potřeba dodat, že doba vyřízení hypotéky nezáleží pouze na samotném poskytovateli, ale i žadateli. Mnoho bank i nebankovních společností se však svým klientům snaží co možná nejvíce vyjít vstříc. Nabízejí tak vyřízení výpisu z katastru nemovitostí nebo odhad nemovitosti na vlastní náklady. Pokud navíc disponujete účtem ve stejné bance, kde následně i žádáte o úvěr, ve většině případů není potřeba dokládat výši měsíčních příjmů. Obecně jde tedy říci, že hypoteční úvěr u své banky vyřídíte rychleji. V případě, kdy dodáte všechny potřebné dokumenty a budete splňovat předepsané podmínky banky, za 14 dní můžete mít úvěr schválený.