Zařaďte do svého jídelníčku naklíčené luštěniny!
Proč bychom měli do našeho jídelníčku zapojit něco tak obyčejného, jako jsou naklíčená semínka a luštěniny? Jenže právě tyto výhonky jsou doslova vitamínovou bombou a rozhodně v těchto mrazivých dnech vaše tělo vitamínovou vzpruhu mile rádo uvítá. Pro tělo jsou totiž tyto výhonky velkou porcí vitamínů a minerálů. Přečtěte si proto pár tipů, díky kterým si můžete tuhle vitamínovou pochoutku vypěstovat i doma v truhlíku.
Pokud jste v tomto období bez energie a do ničeho se vám nechce, není se čemu divit. Je potřeba dodat tělu pořádnou vzpruhu v podobě důležitých vitamínů. Nebojte se do svého jídelníčku zahrnout i zelené výhonky, které jsou plné potřebných živin. Navíc si je můžete vypěstovat v pohodlí domova a tahle superpotravina vás nebude stát skoro nic.
Určitě už jste o výhoncích a jejich blahodárnému účinku na lidské zdravé slyšeli. Obsahují totiž velké množství nejrůznějších vitamínu, z těch nejznámějších: vitamíny A, B, C a E a minerály v podobě draslíku, fosforu nebo vápníku.
- Jaká semínka se pro pěstování vůbec hodí?
Využít můžete v podstatě jakákoliv semínka, která máte doma k dispozici, ale ještě jednoduší je klíčení luštěnin. Fazole, hrách, čočka cizrna nebo mungo klíčky, to vše můžete bez obav přidat do salátu, pomazánky nebo zobat jen tak večer u televize. Stejně tak můžete vysít i nejrůznější obiloviny, jako je pšenice žito nebo špalda.
- Za jak dlouho budu moci výhonky konzumovat?
Věřte nebo ne, ale než výhonky vyrostou, trvá to pouhé tři dny. To je ideální doba, kdy bychom je měli konzumovat. Pokud ale chcete výhonky i s lístečky, například jako ozdobu do pokrmů, nechte je růst o trochu déle.
- Proč si je pěstovat doma, když je mohu koupit v obchodě?
Hlavně kvůli tomu, že budete mít jistotu, že výhonky jsou čerstvé, bez plísní a nejsou jakkoliv přihnojovány nebo chemicky ošetřeny.