Stévie – sladkost bez kalorií
Dnes vám dáme hádanku.Je to sladké, ale cukr to není. Co je to?
Odpovědí je jen jediné slovo – stévie.
Pokud rádi mlsáte, jistě často sáhnete po nějaké té sladkosti. Jenomže většina sladkostí obsahuje cukr. A že cukr, ani tem hnědý, není zrovna zdravý, ví i děti ve školce. Cukr totiž způsobuje řadu zdravotních problémů. Jak se mu tedy můžete vyhnout? Snadno… Mlsat totiž jde i zdravě a bez kalorií.
Stévie je totiž vhodnou alternativou cukru, kterou si navíc můžete vypěstovat i sami doma. Tak proč se jí bránit? Navíc je prokázáno, že nemá žádné negativní účinky na lidské zdraví.
Kde se stévie vzala?
Již v 16. století stévii využívali domorodí Indiáni v Jižní Americe jako sladidlo. Moc dobře věděli, že její listy jsou slaďoučké. Bohužel dovoz do Evropy byl blokován, a tento negativní tlak využili výrobci umělých sladidel. I když velmi neochotně, nakonec bylo Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin schváleno používání stévie i v Evropě, jde ovšem jen o čisté standardizované extrakty.
Pozitivní účinky stévie na vaše zdraví:
· pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi,
· podporuje tvorbu inzulinu,
· snižuje vysoký krevní tlak,
· rozšiřuje cévy,
· snižuje kyselost moči,
· zlepšuje trávení,
· zabraňuje depresím,
· pomáhá při léčbě kožních onemocnění,
· urychluje hojení ran,
· zmenšuje záněty,
· reguluje tvorbu bakterií v ústní dutině,
· omezuje tvorbu zubního kazu.
Pro koho je vhodná?
Stévie se hodí opravdu pro každého. Jistě ji uvítají především diabetici, ale také ti, kteří si chtějí uhlídat svou váhu.
Pěstujte si ji doma
Stévii můžete pěstovat i doma v květináči. Rostlinku koupíte v zahradnictví nebo na farmářských trzích. Protože není náročná na pěstování, a stačí ji jen dostatek světla, můžete ji mít doma na okně, tak ji budete mít vždy po ruce. Pak už vám stačí vždy utrhnout pár lístků, které vložíte do kávy nebo čaje. Sladit s ní můžete ale i mnoho jiných pokrmů.